Česká cestovní kancelář v Siem Reap, Kambodža

Jsme i na Facebooku

Naši partneři

Rezervace hotelů

Rezervace letenek

CK Arcadia

CK Blue Sky Travel

CK Authentic Travel

Yangon

 

 

Rangún (anglicky Rangoon) nebo podle přejmenování z roku 1989 Yankoun (barmsky a anglickyYangon) je největší město Myanmaru s počtem obyvatel kolem 5 000 000. Rangún leží na řece Rangún, východně od delty řeky Iravádí, asi 40 km od Andamanského moře.

Rangún je označován za nejexotičtější město celé jihovýchodní Asie.

 

Vznikl z rybářské osady Dagon postavené v 6. století u pozlacené pagody. V roce 1753 zde král Alaungpaja založil přístav a osadu přejmenoval na Rangún, pod tímto názvem se město stalo správním střediskem Dolní Barmy. Po dobytí Brity v roce 1852 se z města stalo hospodářské centrum Barmy a roce 1886 koloniální hlavní město a od roku 1948 hlavní město nezávislé Barmy (Myanmaru). V roce 2005 bylo 320 km severně od Rangúnu založeno nové hlavní město Neipyijto.

 

Ve městě je sídlo anglikánského a katolického biskupství, 2 univerzity, námořní přístav, letiště Mingaladoum (Mingalodon), vědecké ústavy (např. International Institute of Advanced Buddhistic Studies), Národní knihovna, muzea, zoologická a botanická zahrada.

 

 

 

Nejkrásnější památky

 

 

Pagoda Shwedagon


Pagoda Shwedagon, známá též jako Zlatá pagoda, je stúpa na kopci Singuttara u Královského jezera v Rangúnu. Je nejsvětější buddhistickou stúpou v Myanmaru. Je pokryta zlatými lístky a její špice je ozdobena 6000 diamanty a jinými drahokamy. Ve svých základech údajně ukrývá osm Buddhových vlasů, které do Myanmaru přinesli kupci Taputha a Bhallika jako dar od samotného Buddhy. Zdvíhá se ze shluku 64 menších pagod se čtyřmi většími, vyznačujícími čtyři světové strany.

 

Pagoda Sule, je opravdová rarita, neboť tento 2000 let starý chrám dnes stojí na hlavním kruhovém objezdu uprostřed rušného města.

 

Pagoda Botataung leží pár bloků od hotelu Strand u řeky Rangún. Původní pagoda byla sice zničena za druhé světové války, ale vzhledem k posvátnosti místa byla znovu postavena. Prý uchovává prameny Buddhových vlasů, které do ní přinesli tisíce vojáků – od této legendy se také odvíjí její název, který v barmštině znamená “1000 vojáků“.

 

 

Yangon
Yangon
Yangon
Yangon
Yangon
Yangon
Yangon
Yangon
Yangon

Aktuální počasí

Siem Reap

Polojasno
  • Polojasno
  • Teplota: 24 °C
  • Vítr: severní, 7.4 km/h
  • Tlak: 1012 hPa
  • Rel. vlhkost: 69 %
  • Viditelnost: 9 km
Hlášení ze dne:
Pá, 04/12/2020 - 14:00

Mapa


Zobrazit místo Cambodia na větší mapě

Poznejte Angkor Wat a Dálný Východ s Prague Travel Cambodia